Te znaki sygnalizują, że potrzebujesz zmian zawodowych

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 18.03.2019
Złóż wniosek
Te znaki sygnalizują, że potrzebujesz zmian zawodowych

Tak, jak pisaliśmy w naszym poprzednim artykule, przewlekły stres i towarzyszący nam stale niepokój przyczyniają się do obniżenia odporności i mogą się mocno odbić na naszym zdrowiu. Dlatego, jeżeli Twoja aktualna praca nie tylko nie daje Ci satysfakcji, ale i powoduje, że coraz gorzej się czujesz - zastanów się poważnie nad jej zmianą.

Poświęcamy na pracę jedną trzecią dnia, często znacznie więcej niż na sen. To pokazuje, jak istotnym elementem naszego życia jest aktywność zawodowa. Dlatego tak ważne jest, żeby praca nie była źródłem codziennej frustracji, ponieważ bardzo szybko może się to przełożyć negatywnie na stan naszego zdrowia. Wielu z nas często nawet nie zauważa, gdy zaczyna się dziać coś złego. Oto kilka sygnałów, które powinny zwrócić Twoją uwagę i sprawić, że zastanowisz się nad zmianą miejsca zatrudnienia.

Nawracające bóle głowy

90% bólów głowy to tzw. napięciowe bóle głowy (NBG). Ich główną przyczyną jest długotrwały, często nawet podświadomy stres, którego często nie brakuje w pracy. Ból pojawia się również, gdy jesteśmy przemęczeni, przepracowani lub głodni, bo jest 15, a my od rana nie mieliśmy jeszcze czasu nic zjeść. Nawet długie przebywanie w jednej, niewygodnej pozycji (np. w niedopasowanymch fotelu biurowym) może skończyć się trudnym do zniesienia bólem.

Jedynym sposobem na walkę z bólem jest próba wyeliminowania czynników, które go wywołują (tabletki przeciwbólowe to tylko doraźne rozwiązanie). Dlatego powinniśmy dbać o regularne posiłki, odpowiednie nawodnienie organizmu, wysypianie się i kontrolowanie poziomu stresu. Jeżeli już teraz wiesz, że nie jesteś w stanie radzić sobie ze stresem, który dotyka Cię każdego dnia w pracy - zastanów się poważnie nad jej zmianą, ponieważ już niedługo możesz odczuć, jak wiele szkód wyrządził on Twojemu zdrowiu.

Przyspieszone starzenie

Istnieje pięć głównych przyczyn zbyt szybko postępującego starzenia. Pierwszą z nich jest wspomniany już stres. Wciąż nie dopuszczamy do swojej świadomości, jak wiele negatywnych skutków on przynosi. Kolejnymi przyczynami są: smutek (tak! smutek naprawdę sprawia, że starzejemy się szybciej), siedzący tryb życia i niezdrowa dieta. Starzenia nie da się uniknąć, ale możemy je skutecznie opóźniać lub przynajmniej go nie przyspieszać, np. tkwiąc w pracy, która powoduje, że jesteśmy ciągle zestresowani i niezadowoleni.

Inne sygnały wysyłane przez organizm

Jeżeli odczuwasz stałe napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa i w obręczy barkowej, masz problemy z zasypianiem i wysypianiem się lub nie potrafisz się skupić i umyka Ci wiele codziennych wątków - to znaki, że jesteś zestresowany, a do Twojego mózgu dociera codzienne zbyt wiele bodźców. Taki stan na dłuższą metę spowoduje, że będziesz się czuć permanentnie zmęczony i będzie Ci brakowało chęci i sił do działania. A przecież nie o to chodzi w życiu.

Zmiany samopoczucia psychicznego

Oprócz wspomnianych trudności ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem, możesz również coraz częściej odczuwać poddenerwowanie (bez konkretnego powodu) oraz smutek (a nawet stany depresyjne). Twoja samoocena zacznie drastycznie spadać, aż w końcu dojdziesz do takiego punktu, że stwierdzisz, że do niczego się nie nadajesz. Będąc w takim stanie, tym bardziej nie podejmiesz decyzji o zmianie pracy, bo będzie Ci się wydawało, że nie poradzisz sobie w nowym miejscu i nie sprostasz nowym obowiązkiem.

Dlatego, jeżeli już teraz zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów, praca przestaje Ci przynosić satysfakcję, a jest jedynie źródłem frustracji - pomyśl o zmianie. Pamiętaj, że pracujesz po to, żeby mieć z czego żyć, a nie żyjesz po to, żeby pracować.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.