Pierwszy raz na trekkingu? Oto, co warto wiedzieć

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 18.06.2019
Złóż wniosek
Pierwszy raz na trekkingu? Oto, co warto wiedzieć

Już od kilku lat w Twojej głowie regularnie pojawia się myśl, że chcesz zobaczyć wysokie góry z bliska, przekonać się o co tak naprawdę chodzi w osławionej bliskości z naturą, ciszy, odosobnieniu, o których opowiadają wszyscy, którzy choć raz mieli okazję przemierzać górskie szlaki? Może to czas, żeby przekuć myśli na czyny? Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje wyprawa na trekking lub jakie są najpopularniejsze destynacje - poniżej znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest trekking, na punkcie którego w ostatnich latach "oszalał" świat. Trekking, jako określenie aktywności turystycznej, zaczęło być wykorzystywane w latach 50. minionego wieku, kiedy to Brytyjczyk Jimmy Roberts, żołnierz i himalaista, jako pierwszy zaczął zabierać ludzi na wycieczki w najwyższe góry. Z definicji, trekking to wędrówki prowadzone w  trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Niektórzy dodają, że chodzi tu o wielodniową wędrówkę.

Gdzie udać się na trekking?

Wszystko zależy od Twoich umiejętności, wytrzymałości, czasu jaki chcesz spędzić na wędrówce oraz budżetu. Może Cię to zaskoczy, ale w Polsce również z powodzeniem można uprawiać trekking i jeśli chcesz tego spróbować po raz pierwszy, może się okazać, że będzie to najlepszy wybór. Dzięki temu sprawdzić swoją kondycję, zakupiony sprzęt oraz przekonasz się, czy rzeczywiście jest to sport dla Ciebie, czy może jednak do tej pory towarzyszyły Ci pewne złudzenia.

Trekking w Polsce

Znawcy tematu wskazują, że na uwagę zasługują przede wszystkim dwa szlaki:

 1. Główny Szlak Beskidzki (500 km)
 2. Główny Szlak Sudecki (444 km)

Pomimo tego, że obie trasy omijają najwyższe polskie wierzchołki, wciąż są uznawane za wymagające. Nie jest powiedziane, że cały szlak należy pokonać za jednym razem. Z powodzeniem można go podzielić na mniejsze odcinki - dostosowane do naszej kondycji, ilości czasu oraz warunków atmosferycznych.

Jeżeli szukasz średniodystansowych szlaków w Polsce, poczytaj więcej o: Szlaku Orlich Gniazd, Małym Szlaku Beskidzkim, Głównym Szlaku Beskidu Wyspowego oraz Szlaku Trzech Pogórzy. Trasy te są dość dobrze opisane i można znaleźć o nich wiele użytecznych informacji.

Trekking w Alpach

Jeśli masz ochotę na trekking za granicą, ale jednocześnie nie masz czasu, żeby wyjechać bardzo daleko - Alpy mogą się okazać złotym środkiem. Jedną z topowych tras jest tzw. Wysoka Droga, czyli szlak wiodący ze szwajcarskiego Zermatt do francuskiego Chamonix. Latem to idealne miejsce do trekkingu. Szlak prowadzi oznakowanymi ścieżkami na terenie odpowiednim do wędrówek. Cała trasa nie wznosi się powyżej 3000 m n.p.m., po drodze znajdują się schroniska, a czasami schodzi się do małych wiosek. Umiejętności wspinaczkowe nie są potrzebne, żeby pokonać Wysoką Drogę, podobnie jak w przypadku drugiego popularnego szlaku - Tour de Mont Blanc (170-kilometrowy szlak okrążający masyw). Zazwyczaj na pokonanie całej trasy potrzeba od 8 do 12 dni.

Trekking w Himalajach

Niegdyś dostępny tylko dla himalaistów, którzy zmierzali na najwyższe szczyty świata. Dziś w zasięgu każdego turysty z dobrą kondycją i odpowiednim sprzętem. Trekking w Himalajach jest zdecydowanie najtrudniejszą wersją tego sportu. Dlatego, jeśli planujesz swoją pierwszą górską wędrówkę, być może nie jest to od razu najlepszy kierunek. Ale jeżeli odpowiednio się przygotujesz i skompletujesz wysokiej jakości sprzęt - spacer u podnóża azjatyckich olbrzymów jest w Twoim zasięgu.

Ile kosztuje trekking?

Jeżeli planujesz zagraniczne destynacje, Twój budżet powiększy się o koszt biletu i lokalnego transportu (autobusu lub samochodu). Kolejnymch wydatkiem będzie żywność liofilizowana, którą przed zjedzeniem należy zalać wrzątkiem i odczekać około 10 minut, żeby była gotowa. Warto zainwestować w takie pożywienie, przede wszystkim dlatego, że waży znacznie mniej niż tradycyjne jedzenie. A w przypadku trekkingu, każdy kilogram w plecaku ma znaczenie. Koszt jednej porcji waha się w granicach 20-35 zł. Jeżeli zechcemy dostarczyć sobie dzienną dawkę kalorii w postaci liofilów, musimy liczyć się z kosztem ok 140 zł/dzień. Możemy jednak różnicować posiłki i liofile uzupełniać orzechami, żelami energetycznymi, odżywkami i słodyczami - wówczas koszt spadnie.

Znaczącą część  budżetu pochłonie sprzęt oraz odzież. Najważniejsze są buty trekkingowe. Do tego dochodzi: bielizna, koszulka, spodnie i bluza termoaktywna, kurtka przeciwdeszczowa oraz plecak. Rodzaj i ilość ubrań zależy od tego, w jakie miejsce udamy się na trekking. Jeżeli wybierzemy Alpy lub Himalaje, należy liczyć się z tym, że będziemy potrzebować ubrań chroniących przed bardzo niskimi temperaturami. Ile kosztują ubrania na trekking? Jak zwykle - to zależy, zwłaszcza od tego jak profesjonalnych ubrań potrzebujemy.

Dla zobrazowania:

 • buty trekkingowe za kostkę: 500-800 zł
 • plecak na 20-25 litrów: 200-400 zł
 • kurtka membranowa: 500-1000 zł
 • kurtka softshellowa: 300-800 zł
 • spodnie softshellowe: 250-500 zł
 • bluza: 150-400 zł
 • bielizna termoaktywna (komplet): 300-500 zł
 • koszulka termoaktywna: 50-100 zł
 • skarpetki: 50 zł
 • rękawiczki: 100-200 zł
 • czołówka: 100-200 zł
 • kijki trekkingowe: 150-300 zł
 • lekki śpiwór: 200-400 zł
 • karimata: 50 zł

Możesz do tej doliczyć również koszt kasku, namiotu, grubszego śpiwora, maty samopompującej lub noclegu w schroniskach zlokalizowanych na trasach. W przypadku Alp - jeden nocleg w przeciętnym schronisku może kosztować 25-30 e.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć choć na kilka Twoich pytań związanych z trekkingiem. Życzymy odwagi i sprzyjających warunków, ponieważ te przydadzą Ci się najbardziej w realizacji marzenia o trekkingu w wysokich górach. No i odrobina naskórniaków.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.