Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym – to ochrona, która zawsze warto mieć

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 05.06.2019
Złóż wniosek
Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym –  to ochrona, która zawsze warto mieć

W końcu wyczekiwany przez większość z nas czerwiec. Czas urlopów lub planowania wakacyjnych wyjazdów. Najczęściej skupiamy się na tym: gdzie pojechać, w jakim miejscu zarezerwować nocleg, w których restauracjach czekają na nas najpyszniejsze potrawy oraz co zobaczyć. Wielu z nas zapomina o jeszcze jednej, równie istotnej sprawie - ubezpieczeniu turystycznym.

Może się wydawać, że jest ono zbędnym wydatkiem, szczególnie jeśli planujemy rekreacyjny wyjazd z rodziną. Nic bardziej mylnego. Ubezpieczenie turystyczne może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, np. gdy w środku nocy obudzi Cię przeszywający ból zęba, lub przez nieuwagę staniesz na jeżowcu. Koszty leczenie mogą się wówczas okazać znacznie wyższe niż koszt zakupu ubezpieczenia, który najczęściej zamyka się w kwocie około 100 zł.

Od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego?

Koszt ubezpieczenia zależy w głównej mierze od destynacji oraz tego, co zamierzamy robić na miejscu, czy planujemy wyłącznie rekreację czy może chcemy uprawiać sporty ekstremalne. Najlepszym sposobem, żeby poznać koszt ubezpieczenia jest skorzystanie z jednej z popularnych porównywarek ofert ubezpieczeniowych.

Przeprowadziliśmy dla Was kilka symulacji, wybierając ulubione wakacyjne kierunki Polaków i zakładając, że na urlop wybiera się dwie osoby.

Ubezpieczenie turystyczne w Izraelu

Izrael z roku na rok zyskuje na popularności - to najchętniej wybierana destynacja zlokalizowana na Bliskim Wschodzie. Polacy najczęściej decydują się na pobyt w Tel Awiwie lub Jerozolimie. Drugim najpopularniejszym kierunkiem jest Dubaj znajdujący się w Emiratach Arabskich. Załóżmy więc, że lecicie w dwójkę do Tel Awiwu, sprawdźmy ile będzie kosztowało Wasze ubezpieczenie.

Ubezpieczyciel zapyta Cię o:

destynację: Azja, Izrael, Tel Awiw;
cel podróży: wypoczynek i zwiedzanie (do wyboru może być również: nurkowanie, sporty ekstremalne, sporty wysokiego ryzyka lub praca fizyczna);
datę rozpoczęcia i zakończenia podróży: zakładamy dwa tygodnie - 14 dni;
liczbę uczestników wyjazdu: 2 (możesz z powodzeniem kupić ubezpieczenie turystyczne dla rodziny lub większej grupy za jednym razem);
daty urodzenia osób ubezpieczanych
choroby przewlekłe: wybieramy brak

Oto przykładowe oferty ubezpieczeń turystycznych:

1. Koszt: 88,04 zł (dla dwóch osób)

Suma ubezpieczenia: 20 000 e

Ratownictwo: 6 000 e

Ubezpieczenie obejmuje: koszty hospitalizacji, leczenie ambulatoryjne, transport medyczny do Polski, transport zwłok, leczenie stomatologiczne (do 250 e), NNW, 83 sporty (bez ekstremalnych i ryzykownych) oraz zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie nie obejmuje: leczenia chorób przewlekłych, szkód w wyniku podjętej pracy fizycznej, uszkodzenia lub utraty bagażu, OC, ubezpieczenia mieszkania lub domu.

2. Koszt: 103,60 zł

Suma ubezpieczenia: 200 000 zł

Ratownictwo: 200 000 zł

Ubezpieczenie obejmuje takie same zdarzenia, nieco większą liczbą sportów, ale nie obejmuje zdarzeń pod wpływem alkoholu (dopiero za 20% dopłatą).

3. Koszt: 200,56 zł

Suma ubezpieczenia: 600 000 zł

Ratownictwo: 600 000 zł

Stomatolog: 1600 zł

Bagaż: 1500 zł

OC: 150 000 zł

NNW: 50 000 zł

OC sportowe: 150 000 zł

Płacąc dwukrotnie więcej, zyskujemy ubezpieczenie o trzykrotnie wyższej wartości.

4. Koszt najdroższego ubezpieczenia jakie wskazała nam porównywarka wynosi: 567 zł

Suma ubezpieczenia: 300 000 e

Ratownictwo: 10 000 e

Stomatolog: 300 e

Ubezpieczenie obejmuje: koszty hospitalizacji, leczenie ambulatoryjne, transport medyczny do Polski, transport zwłok, leczenie chorób przewlekłych, Assistance, bagaż (1000 e), opóźnienie bagażu (150 e), OC (100 000 e), NNW (10 000 e), OC sportowe (100 000 e), opóźnienie lotu (200 e) oraz zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie turystyczne w Zanzibarze (Tanzania)

Z raportów biur podróży wynika, że Polacy coraz chętniej wybierają dalekie kierunki, takie jak Azja południowa czy Afryka. Na czarnym lądzie wybieramy najchętniej następujące destynacje: Tunezja, Egipt, Kenia i Zanzibar. Sprawdźmy więc, ile zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne, jeżeli zechcemy wybrać się na jedną z najpiękniejszych afrykańskich wysp, a w zasadzie archipelag - Zanzibar, należący do Tanzanii.

Ponownie skorzystaliśmy z narzędzi internetowych i dla porównywalnych wyników przyjęliśmy te same parametry, czyli dwie osoby, które lecą do Tanzanii na dwa tygodnie w celach turystycznych i rekreacyjnych. Już w pierwszej chwili widać różnicę, ponieważ otrzymujemy 11 ofert, a w przypadku Izraela było ich aż 23.

Oto przykładowe oferty:

1. Koszt: 120,60 zł (najtańsza opcja)

Suma ubezpieczenia: 30 000 e

Ratownictwo: brak

OC: 50 000 e

NNW: 4 000 e

Ubezpieczenie obejmuje: koszty hospitalizacji, leczenie ambulatoryjne, transport medyczny do Polski, transport zwłok, leczenie stomatologiczne (250 e), bagaż (400 e), opóźnienie bagażu (200 e).

Ubezpieczenie nie obejmuje: ratownictwa, leczenia chorób przewlekłych oraz uszczerbków wynikających z podjęcia pracy fizycznej, ubezpieczenia dla aktywnych, assistance samochodowego, zdarzeń pod wpływem alkoholu i ubezpieczenia domu lub mieszkania.

2. Koszt: 645,96 zł (najdroższa opcja)

Suma ubezpieczenia: 40 000 000 zł

Ratownictwo: 40 000 000 zł

OC: 1 500 000 zł

NNW: 150 000 zł

OC sportowe: 1 500 000 zł

Ubezpieczenie obejmuje: koszty hospitalizacji, leczenie ambulatoryjne, transport medyczny do Polski, transport zwłok, leczenie stomatologiczne (2 000 zł), bagaż (3 000 zł), opóźnienie bagażu (750 zł).

Wybierając ofertę ubezpieczenia turystycznego zawsze czytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), to dokument zawierający wszystkie szczegóły dotyczące ubezpieczenia. Zdarza się, że dane prezentowane w porównywarkach nie oddają w 100% poprawnych danych, dlatego zanim wykupisz polisę - koniecznie zapoznaj się z zapisami OWU. To ten dokument będzie stanowił podstawę do uzasadnienia i wypłacenia świadczenia z tytułu ubezpieczenia turystycznego.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy chociaż na kilka Twoich pytań dotyczących ubezpieczenia turystycznego. Pamiętaj, że warto je wykupić, aby po prostu czuć się bezpieczniej i nie narażać na dodatkowe koszty. A teraz pozostaje nam życzyć Ci udanych wakacji!

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.