Majówka 2019 - jakiego grilla wybrać?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 25.04.2019
Złóż wniosek
Majówka 2019 - jakiego grilla wybrać?

Już za kilka dni startuje wielka majówka, na którą czeka każdy z nas. W tym roku 1 maja wypada w środę, co znaczy, że biorąc zaledwie jeden dzień urlopu (2 maja), możemy cieszyć się aż pięciodniowym, długim weekendem! Iście wymarzony scenariusz. Nieodłącznym elementem majówki jest grillowanie, dlatego przygotowaliśmy dla Was przegląd grilli, dzięki któremu będzie Wam łatwiej wybrać najlepszy dla Was model.

Grillowanie z rodziną i przyjaciółmi to tradycja towarzysząca majówce już od wielu lat. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, cieszymy się wyczekiwaną wiosną i zajadamy pysznościami prosto z grilla. To tradycja, która łączy nawet mięsożerców i wegetarian, ponieważ na grillu możemy przygotować równie dobrze karkówkę, co pyszną cukinię.

Jakiego grilla wybrać?

To jakiego grilla wybierzesz, powinno zależeć od tego: w jakich warunkach chcesz go używać, ile masz miejsca na przechowywanie, jaki rodzaj zasilania preferujesz i jakim budżetem dysponujesz. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacji o grillach: gazowym, węglowym, elektrycznym i przenośnym.

Grill gazowy

Przede wszystkim grille gazowe są najczęściej dość duże, dlatego to dobry wybór dla tych, którzy mają przydomowy ogródek oraz odpowiednio dużo miejsca do przechowywania. Ceny grilli gazowych zaczynają się zazwyczaj od 500 zł, górna granica może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i zależy przede wszystkim od marki oraz posiadanych funkcji.

Dlatego na początku określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup grilla - to zawęzi wybór. Później skup się na możliwościach sprzętu i zastanów się, które z oferowanych opcji rzeczywiście będą Ci potrzebne. Na pewno przyda się pokrywa - dzięki niej, Twój grill zamieni się w piekarnik, będzie można osiągnąć wysoką temperaturę pieczenia, a powietrze będzie się równomiernie rozchodzić.

Kolejny ważny element grilla to ruszt. Zasad jest prosta - im cięższy, tym lepszy, ponieważ większa masa dłużej utrzymuje temperaturę. Zwróć również uwagę na odległości pomiędzy żeberkami rusztu - im mniejsze, tym lepiej, ponieważ nawet nieduże kawałki mięsa lub małe warzywa nie wpadną w szczeliny.

Grille gazowe posiadają również aromatyzery (pofalowane blaszki między rusztem a palnikami), które są dodatkowym źródłem smaku. Gdy soki i tłuszcze wytapiające się z potrawy spadają na rozgrzaną blaszkę - szybko odparowują i wnikają ponownie w danie, zapewniając mu typowy smak, charakterystyczny dla potrаw z grilla.

Grille gazowe mają wiele dodatkowych funkcji, takich jak: boczna kuchenka, obrotowe rożno, czy druga półka.

Podsumowując, w grillach gazowych:

 • źródłem ognia są palniki zasilane gazem (może być jeden lub kilka, im więcej - tym lepiej),
 • jedzenie ułożone na ruszcie nie ma bezpośredniego kontaktu z ogniem,
 • temperaturę pieczenia reguluje się za pomocą pokręteł,
 • nie ma problemu z dymem, a przygotowane potrawy są zdrowsze niż te z grilla węglowego,
 • szacuje się, że koszt jednego grillowania to ok. 2 zł,
 • można od razu rozpocząć grillowanie - nie trzeba czekać, aż węgiel się rozżarzy itd.,

Dużą zaletą jest również to, że są grille gazowe, które nie emitują dymu, dzięki czemu można ich używać na tarasach nie narażając się sąsiadom.

Grill węglowy

To propozycja zwłaszcza dla tradycjonalistów, którzy uważają, że nieodłącznym elementem grillowania powinien być unoszący się dym i rozchodzący dookoła zapach grillowanych potraw. Grillowanie na grillu węglowym jest na pewno trudniejsze i wymagające większej uwagi, niż na grillu gazowym. Musimy stale kontrolować temperaturę i uważać na to, żeby nasze potrawy się nie przypaliły, ponieważ w tym wypadku mają one bezpośredni kontakt z ogniem.

Jeżeli wolisz grille węglowe, zwróć uwagę na to, żeby grill:

 • miał pokrywę z regulowanym dopływem powietrza (możesz wówczas grillować bez względu na pogodę, a potrawy nie będą się przypalać),
 • był wykonany z wysokiej jakości materiałów: żeliwa, stali nierdzewnej lub emalii porcelanowej (jeżeli chcesz, żeby służył Ci co najmniej przez kilka lat),
 • miał łatwo dostępny popielnik, którego opróżnianie nie będzie groziło poparzeniem,
 • był wyposażony w żeliwny lub chromowany ruszt, który łatwo wyczyścić,
 • miał na wyposażeniu termometr,
 • miał uchwyty z nienagrzewającego się materiału oraz zestaw przydatnych akcesoriów.

Grill węglowy sprawdzi się, jeżeli masz do dyspozycji ogródek lub planujesz grillować w plenerze - w wyznaczonych do tego miejscach. Są dostępne grille na kółkach, które można swobodnie transportować. Ceny grilli węglowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych i dochodzą zazwyczaj maksymalnie do 1500 zł, więc są znacznie tańsze niż gazowe. Sama eksploatacja jest jednak droższa, ponieważ potrzebny jest nie tylko węgiel drzewny, ale i rozpałka.

Grill elektryczny

Grille elektryczne są podobne w konstrukcji i obsłudze do grilli gazowych. Kluczowa różnica tkwi w źródle zasilania. Wiele osób, które obawiają się korzystania z butli gazowej, wybiera właśnie grille elektryczne, które wystarczy podłączyć do prądu. Dużą zaletą grilla elektrycznego jest to, że pozwala grillować zarówno w domu, jak i na zewnątrz - bez względu na porę roku i aktualną aurę. Słowem - możemy grillować przez okrągły rok.

Zalety grilla elektrycznego:

 • nie trzeba go długo rozpalać i czekać na odpowiednią temperaturę,
 • nie emituje dymu,
 • szybko się rozgrzewa i utrzymuje stałą temperaturę,
 • jest bezpieczny w użytkowaniu,
 • może być używany wewnątrz i na zewnątrz,
 • łatwo się go czyści.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem grilla elektrycznego - wybierz ten z wyjmowanymi płytami grzejnymi, ponieważ znacznie łatwiej utrzymać go w czystości.

Grill przenośny

Grill przenośny to doskonała opcja szczególnie dla tych, którzy lubią grillować w plenerze - również z dala od swojego domu. Mając takiego grilla, można przyrządzić sobie pyszny posiłek w dowolnej chwili i miejscu: na działce, na plaży, na łące, na polu namiotowym... Należy jedynie pamiętać o zachowaniu ostrożności i posprzątać po sobie.

Wybierając grill przenośny, zwróć uwagę na jego wagę, poręczność i łatwość transportu. Sprawdź również czy jest stabilny i nadaje się do ustawienia na nierównym podłożu. Niektóre grille przenośne mają regulowane nóżki - dzięki czemu można dopasować ich wysokość do podłoża.

Wiesz już, jakiego grilla potrzebujesz? Jeśli nie, to odpowiedz sobie na pytania: jakim budżetem dysponujesz, gdzie chcesz grillować, jaki rodzaj zasilania preferujesz i jak często chcesz korzystać z grilla, a wybór stanie się znacznie prostszy. Gdy już zdecydujesz, ale okaże się, że cena wymarzonego grilla nieco wykracza poza Twój budżet - zgłoś się do Credissimo po mały zastrzyk gotówki. Życzymy Wam pięknej majówki! Oby pogoda dopisała.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.