Jak zaplanować budżet domowy na 2019 rok?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 24.01.2019
Złóż wniosek
Jak zaplanować budżet domowy na 2019 rok?

Zaplanowanie budżetu domowego na cały rok z góry to najlepszy sposób, żeby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia, gdy okazuje się, że brakuje nam środków na bardzo ważne wydatki. Wydaje Ci się to trudne, a nawet niemożliwe? Sprawdź więc nasze wskazówki dotyczące skutecznego zarządzania budżetem domowym.

1. Stwórz sobie odpowiednie warunki

Planowanie budżetu powinno odbywać się w spokoju, dlatego jeżeli w tej chwili dookoła Ciebie panuje chaos - nawet nie podejmuj próby. Odłóż to na kolejny dzień (lub wieczór), kiedy będziesz w stanie skupić się wyłącznie na tym jednym zadaniu. Wówczas wykonasz je w mgnieniu oka i unikniesz frustracji wynikającej z tego, że ciągle coś Cię odrywa i zadanie zdaje się ciągnąć w nieskończoność. Gdy warunki będą sprzyjające - weź do ręki długopis i kartkę lub uruchom komputer i zacznij działać.

2. Wypisz wszystkie stałe wydatki

Najpierw określ, jak dużą kwotą dysponujesz miesięcznie. Następnie wypisz wszystkie wydatki, które powtarzają się w każdym miesiącu. Mogą to być np.:

  • rata kredytu,
  • czynsz,
  • rachunki za prąd, internet i telefon.

Jeżeli masz rodzinę, mogą to być również: opłata za żłobek, przedszkole lub szkołę. Jeżeli inwestujesz w siebie i np. uczęszczasz na płatne kursy lub warsztaty - również umieść je na liście stałych wydatków. Nie zapomnij również o przewidzeniu wydatków na jedzenie. Jeżeli nie wiesz jeszcze, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie, artykuły chemiczne do domu itp. - zacznij prowadzić tabelę wydatków - dzięki niej w kolejnym miesiącu będziesz w stanie określić bardzo precyzyjnie również tę pozycję w budżecie.

Dla przykładu, stałe miesięczne wydatki mogą prezentować się następująco:

  • kredyt: 1000 zł
  • czynsz: 300 zł
  • rachunki: 150 zł
  • żłobek: 500 zł
  • jedzenie i inne: 800-1000 zł

W ten sposób wiesz, że Twoje stałe wydatki wynoszą około 3000 zł miesięcznie. Odejmij tę kwotę od swojego (lub rodzinnego) miesięcznego budżetu, a dowiesz się, ile pieniędzy Ci zostaje.

3. Przewidź wydatki okresowe

W zależności od Twojej sytuacji życiowej mogą być one różne. Możesz np. przewidzieć, że w czasie majówki zechcesz zrobić sobie urlop, który będzie się wiązał z dodatkowymi wydatkami, a w sierpniu konieczny będzie zakup wyprawki dla dziecka. Wypisz również daty urodzin najbliższych osób, lub ważne rodzinne uroczystości, które będą się wiązały z koniecznością zakupu prezentów. Wypisując te wydatki z wyprzedzeniem - będziesz mógł się na nie przygotować i np. stopniowo odkładać potrzebną gotówkę.

4. Nigdy nie wydawaj wszystkiego

Życie od pierwszego do pierwszego jest bardzo stresujące i frustrujące. Dlatego nie wydawaj wszystkich pieniędzy, jakie zarabiasz w miesiącu. Postaraj się, żeby na koniec miesiąca zostawało Ci trochę oszczędności, które po kilku miesiącach mogą skumulować się w kwotę, która np. będzie w stanie pokryć koszt urlopu. W ten sposób nie będziesz musiał zastanawiać się skąd wziąć pieniądze. Twoim jedynym zmartwieniem będzie - gdzie pojechać?

5. Prowadź ewidencję

Jeżeli w tej chwili trudno Ci jest odtworzyć, na co wydajesz pieniądze - zacznij wszystko dokładnie notować - nawet najmniejsze wydatki, jak codzienne świeże pieczywo. Wbrew pozorom takie niewielkie kwoty, których często nawet nie zauważamy, pod koniec miesiąca mogą dać nam wydatek rzędu kilkuset złotych. Już po miesiącu prowadzenia dokładnej ewidencji będziesz wiedzieć, na co ile przeznaczasz, a co za tym idzie - gdzie możesz nieco oszczędzić.

Podsumowując, zrób sobie tabelkę, w której wypiszesz wszystkie stałe i okresowe wydatki, określ ile oszczędności potrzebujesz, żeby wyjechać na upragnione wakacje i nigdy nie wydawaj wszystkich pieniędzy, jakie zarabiasz w miesiącu. Dzięki temu uda Ci się stworzyć "poduszkę finansową", która pozwoli Ci spokojnie funkcjonować - nawet jeśli pojawi się nagły, niespodziewany wydatek.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.