Jak sprawdzić siebie w BIK?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 09.10.2018
Złóż wniosek
Jak sprawdzić siebie w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja gromadząca i udostępniająca informacje o tym, jak podmioty gospodarcze i osoby fizyczne realizują swoje zobowiązania finansowe i kredytowe. To znaczy, że właśnie w BIK-u znajdują się wszystkie informacje o tym, ile i jakiej wysokości pożyczek i kredytów posiadasz oraz czy masz jakieś zaległości w ich spłacie.

Kiedy warto sprawdzić się w BIK?

Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się sprawdzić swoją kartotekę w BIK jest chęć wzięcia kolejnego kredytu - zazwyczaj hipotecznego. Przygotowując się do złożenia wniosku, warto sprawdzić, jakie informacje o nas uzyska od BIK bank, w którym ubiegamy się o kredyt na mieszkanie. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że nasza historia kredytowa uniemożliwi nam zaciągnięcie kredytu, na którym nam zależy. Znając wcześniej sytuację możemy spróbować ją poprawić zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny.

W raporcie BIK figurują również informacje o tym, kto pytał o nasze dane i ile kredytów oraz innym zobowiązań finansowych jest do nas przypisanych. To bardzo cenne informacje, szczególnie jeśli zgubiliśmy dowód osobisty i obawiamy się, że ktoś może zaciągać zobowiązania finansowe na nasze nazwisko.

Jeżeli złożyliśmy już wniosek o kredyt, a bank go odrzucił - również warto sprawdzić swoją kartotekę w BIK, ponieważ może się okazać, że to ona jest przyczyną takiej decyzji banku.

Jakie informacje są w raporcie BIK?

Raport BIK zawiera dokładną historię naszych dotychczasowych zobowiązań kredytowych i finansowych. Dane pochodzą zarówno z Biura Informacji Kredytowej, jak i z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Znajdziesz w nim nie tylko historię spłat rat kredytu, lecz również takich zobowiązań jak faktury za prąd czy telefon.

W raporcie widnieją również

  • tzw. wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej, który od razu pokazuje czy masz jakieś opóźnienia w płatnościach;
  • scoring, czyli Twoją ocenę punktową wystawianą przez BIK.

Jak zdobyć raport BIK?

Obecnie zamówienie raportu jest bardzo proste i możemy to zrobić w kilka minut. Wystarczy wejść na www.bik.pl i założyć konto. Następnie należy się zalogować i wybrać rodzaj raportu, jaki nas interesuje. Do wyboru mamy dwie opcje:

  • Pojedynczy Raport BIK za 39 zł
  • Pakiet BIK na rok za 99 zł

Droższy pakiet zawiera znacznie więcej informacji, takich jak alerty BIK, zastrzeżenia kredytowe i wskaźnik BIK.

Po wyborze usługi należy uzupełnić formularz z danymi osobowymi: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, dane z dokumentu potwierdzającego tożsamość, PESEL, adres zamieszkania.

W kolejnym kroku należy potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. dodając skan dokumentu tożsamości do formularza i wykonując przelew weryfikacyjny o wartości 1 zł
  2. zgłaszając chęć otrzymania listu poleconego z kodem weryfikacyjnym

Pierwsza ścieżka odbywa się w 100% online, przez co jest znacznie szybsza. Jeżeli więc zależy Ci na czasie i wygodzie - wybierz ten sposób. List polecony może do Ciebie dotrzeć nawet dopiero po kilkunastu dniach.

Po potwierdzeniu tożsamości wystarczy już tylko zatwierdzić ofertę, którą wybraliśmy, dokonać płatności i gotowe - raport generuje się automatycznie i będzie dostępny w zakładce "Wygenerowane raporty" na Twoim koncie w serwisie bik.pl. Plik możesz oglądać w oknie przeglądarki lub pobrać i zapisać w formacie PDF.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest historia kredytowa i jak można ją zbudować - przeczytaj nasz artykuł poświęcony właśnie temu tematowi.

Przeczytaj więcej

Zbliżają się Walentynki - czy masz pomysł na prezent dla swoich ukochanych? To idealna okazja by obdarować bliską osobę czymś wyjątkowym!
Żyjesz z miesiąca na miesiąc, masz wielu planów, ale nie stać Cię na ich realizację. Dziś podpowiadamy jak łatwo można zaplanować budżet domowy tak abyś mógł zaoszczędzić na ważne wydatki.
Chcemy polepszyć jakość naszego życia - wyremontować mieszkanie, zmienić stary samochód na nowy, wyjechać na wymarzone wakacje itd. Ważne, żeby nie tylko marzyć, ale też działać. Zastanów się, jak możesz zarobić więcej. Oto nasze wskazówki!