Jak sprawdzić siebie w BIK?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 09.10.2018
Złóż wniosek
Jak sprawdzić siebie w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja gromadząca i udostępniająca informacje o tym, jak podmioty gospodarcze i osoby fizyczne realizują swoje zobowiązania finansowe i kredytowe. To znaczy, że właśnie w BIK-u znajdują się wszystkie informacje o tym, ile i jakiej wysokości pożyczek i kredytów posiadasz oraz czy masz jakieś zaległości w ich spłacie.

Kiedy warto sprawdzić się w BIK?

Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się sprawdzić swoją kartotekę w BIK jest chęć wzięcia kolejnego kredytu - zazwyczaj hipotecznego. Przygotowując się do złożenia wniosku, warto sprawdzić, jakie informacje o nas uzyska od BIK bank, w którym ubiegamy się o kredyt na mieszkanie. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że nasza historia kredytowa uniemożliwi nam zaciągnięcie kredytu, na którym nam zależy. Znając wcześniej sytuację możemy spróbować ją poprawić zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny.

W raporcie BIK figurują również informacje o tym, kto pytał o nasze dane i ile kredytów oraz innym zobowiązań finansowych jest do nas przypisanych. To bardzo cenne informacje, szczególnie jeśli zgubiliśmy dowód osobisty i obawiamy się, że ktoś może zaciągać zobowiązania finansowe na nasze nazwisko.

Jeżeli złożyliśmy już wniosek o kredyt, a bank go odrzucił - również warto sprawdzić swoją kartotekę w BIK, ponieważ może się okazać, że to ona jest przyczyną takiej decyzji banku.

Jakie informacje są w raporcie BIK?

Raport BIK zawiera dokładną historię naszych dotychczasowych zobowiązań kredytowych i finansowych. Dane pochodzą zarówno z Biura Informacji Kredytowej, jak i z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Znajdziesz w nim nie tylko historię spłat rat kredytu, lecz również takich zobowiązań jak faktury za prąd czy telefon.

W raporcie widnieją również

  • tzw. wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej, który od razu pokazuje czy masz jakieś opóźnienia w płatnościach;
  • scoring, czyli Twoją ocenę punktową wystawianą przez BIK.

Jak zdobyć raport BIK?

Obecnie zamówienie raportu jest bardzo proste i możemy to zrobić w kilka minut. Wystarczy wejść na www.bik.pl i założyć konto. Następnie należy się zalogować i wybrać rodzaj raportu, jaki nas interesuje. Do wyboru mamy dwie opcje:

  • Pojedynczy Raport BIK za 39 zł
  • Pakiet BIK na rok za 99 zł

Droższy pakiet zawiera znacznie więcej informacji, takich jak alerty BIK, zastrzeżenia kredytowe i wskaźnik BIK.

Po wyborze usługi należy uzupełnić formularz z danymi osobowymi: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, dane z dokumentu potwierdzającego tożsamość, PESEL, adres zamieszkania.

W kolejnym kroku należy potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. dodając skan dokumentu tożsamości do formularza i wykonując przelew weryfikacyjny o wartości 1 zł
  2. zgłaszając chęć otrzymania listu poleconego z kodem weryfikacyjnym

Pierwsza ścieżka odbywa się w 100% online, przez co jest znacznie szybsza. Jeżeli więc zależy Ci na czasie i wygodzie - wybierz ten sposób. List polecony może do Ciebie dotrzeć nawet dopiero po kilkunastu dniach.

Po potwierdzeniu tożsamości wystarczy już tylko zatwierdzić ofertę, którą wybraliśmy, dokonać płatności i gotowe - raport generuje się automatycznie i będzie dostępny w zakładce "Wygenerowane raporty" na Twoim koncie w serwisie bik.pl. Plik możesz oglądać w oknie przeglądarki lub pobrać i zapisać w formacie PDF.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest historia kredytowa i jak można ją zbudować - przeczytaj nasz artykuł poświęcony właśnie temu tematowi.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.