Jak przygotować się do Wielkanocy i nie narazić budżetu domowego na szwank?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 23.03.2018
Złóż wniosek
Jak przygotować się do Wielkanocy i nie narazić budżetu domowego na szwank?

Za oknem coraz wyższe temperatury, na drzewach zaczynają pojawiać się pąki, a z ziemi wybijają się pierwsze kwiaty - to znaki, że zbliża się wyczekiwana przez wszystkich wiosna. A wraz z nią nadchodzą święta Wielkanocne, które w tym roku przypadają 1 kwietnia. Kilka świątecznych dni poprzedzają intensywne przygotowania toczące się na wielu frontach. Jak przygotować się do świąt, żeby nie zwariować, a przy okazji nie wydać zbyt dużo?

Przede wszystkim należy podejść do sprawy racjonalnie. Święta Wielkanocne, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, trwają zaledwie 2 dni, co sprawia, że tak naprawdę mamy tylko trzy wolne dni, czyli nieco dłuższy weekend (sobota - poniedziałek). Powinniśmy o tym pamiętać, szczególnie w kontekście zakupów spożywczych, ponieważ przeważnie kupujemy znacznie więcej jedzenia, niż potrzebujemy, przez co tracimy podwójnie:

  1. wydajemy więcej pieniędzy,
  2. wyrzucamy jedzenie do kosza - tak jakbyśmy wyrzucali pieniądze.

Podejdź do świąt strategicznie

Zastanów się najpierw czy większość wolnego spędzisz u siebie, czy może w odwiedzinach u rodziny. Jeżeli opcja 1., upewnij się, czy ktoś planuje Cię odwiedzić, czy nie. Jeżeli opcja 2., skontaktuj się z gospodarzem i zapytaj, co powinieneś z sobą przywieźć, żeby "dorzucić się" do wspólnego stołu, ale jednocześnie nie sprawić, że będzie na nim stało cztery sałatki jarzynowe.

Jeżeli przez większość czasu nie będzie Cię w domu, nie ma sensu robić zapasów, bo większość rzeczy się zepsuje, a przecież już we wtorek sklepy będą ponownie otwarte. Istnieje również bardzo duże prawdopodobieństwo, że przywieziesz trochę wałówki od rodziny, szczególnie, jeśli planujesz odwiedzić mamę lub babcię.

Ustalcie wspólne zasady

Tradycja wręczania sobie upominków na Wielkanoc nie jest tak mocna, jak w przypadku Bożego Narodzenia, ale niektórzy decydują się wykorzystać również tę okazję, by zrobić bliskim miłe niespodzianki. Jeżeli tak jest w przypadku Twojej rodziny - ustalcie budżet prezentowy, czyli po prostu umówcie się ile maksymalnie może kosztować upominek. W ten sposób znacznie łatwiej będzie Ci oszacować ile pieniędzy potrzebujesz na same prezenty i czy potrzebna będzie np. szybka pożyczka online.

Jeżeli "jedziesz w gości" nie zapomnij zapytać gospodarza, jaka tradycja panuje w jego domu i dostosuj się do niej. Jeśli nie mają w zwyczaju obdarowywać się nawzajem prezentami, poprzestań na drobnym upominku dla gospodyni (np. kwiatach), w ramach podziękowania za gościnę.

Nie daj się świątecznemu szaleństwu

Przede wszystkim - nie odkładaj zakupów na ostatnią chwilę. Zrób z wyprzedzeniem listę rzeczy, które będą Ci potrzebne i kup wcześniej wszystko, co może być przechowywane przez kilka/kilkanaście dni. W ten sposób unikniesz zakupowego szaleństwa, które ma miejsce się w sklepach tuż przez świętami.

Taka atmosfera sprawia, że kupujemy więcej niż byśmy chcieli, a często zapominamy o tym, co rzeczywiście było nam potrzebne. Przyczyny są proste: tłok sprawia, że same zakupy znacznie bardziej nas denerwują, często nie możemy dostać się do półki z produktami, które nas interesują, panuje ogólny chaos i bałagan, przez co chcemy jak najszybciej mieć za sobą to przykre doświadczenie. Robimy zakupy w pośpiechu, nie analizujemy co wkładamy do wózka, wychodzimy ze sklepu z długim rachunkiem, a w domu okazuje się, że i tak nie kupiliśmy jajek...

Zabezpiecz budżet świąteczny

Szacuje się, że Polacy wydadzą średnio ponad 520 zł na zorganizowanie świąt, to ponad 120 zł więcej niż w roku ubiegłym. Wynika to zarówno z poprawy sytuacji materialnej Polaków, jak i ze wzrostu cen wielu produktów. Oczywiście to ile wydamy zależy od wielu czynników, takich jak: wielkość naszej rodziny, miejsce pobytu (dom/wyjazd), chęć udekorowania mieszkania, czy obdarowania bliskich prezentami.

Jeżeli odpowiednio wcześniej zaplanujemy podstawowe wydatki świąteczne, będziemy w stanie zabezpieczyć niezbędny budżet na ten cel. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odłożyć potrzebnej kwoty, pożyczka online może się okazać dobrym rozwiązaniem, ponieważ możemy szybko pożyczyć tyle ile w danej chwili potrzebujemy, a później spłacić należność w wygodnych ratach. Możesz skorzystać np. z Credissimo plus i pożyczyć nawet 5000 zł na 24 miesiące, lub Credissimo do wypłaty z maksymalną kwotą pożyczki 3000 zł i okresem spłaty między 15 a 30 dni.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.