Jak oszczędzić robiąc zakupy?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 19.11.2018
Złóż wniosek
Jak oszczędzić robiąc zakupy?

Robienie zakupów i oszczędzanie zdają się wzajemnie wykluczać, tymczasem można to robić jednocześnie. Każdy z nas, nawet największy przeciwnik konsumpcjonizmu, potrzebuje, od czasu do czasu, kupić jedzenie, ubrania, czy rzeczy niezbędne do domu. Dlatego postanowiliśmy zebrać dla Was kilka sprawdzonych sposobów na to, jak oszczędzić pieniądze podczas zakupów.

Unikaj zakupów spożywczych, gdy jesteś głodny

To jedna z kluczowych zasad, której należy się trzymać, jeżeli nie chcemy wydać więcej niż to konieczne. Idąc do sklepu, szczególnie super- lub hipermarketu, od progu czekają na nas "zasadzki". Zaczynając od spokojnej muzyki, która leci w tle i powoduje, że automatycznie wolniej chodzimy po sklepie i zbieramy z półek więcej towarów, przez zapach pieczywa unoszący się w powietrzu, po sam rozkład towarów, który powoduje, że musimy przejść przez cały sklep, pomimo tego, że przyszliśmy jedynie po kilka rzeczy. Jeżeli jeszcze dołożymy do tego fakt, że przyszliśmy za zakupy głodni - możemy mieć pewność, że wyszliśmy ze sklepu ze znacznie większą ilością rzeczy, niż zamierzaliśmy. Jeżeli więc nie chcemy nadwyrężyć domowego budżetu - warto pamiętać o tym, żeby nie iść na zakupy z pustym żołądkiem.

Nie dajmy się złapać na fałszywe "promocje"

To stara, sprawdzona przez większość sprzedawców sztuczka. Wystarczy, że przy cenie produktu pojawi się "krzyczący" napis promocja lub gratis, a jego sprzedaż dynamicznie rośnie. Owszem, czasami zdarzają się prawdziwe promocje i możemy upolować coś w niższej cenie, lecz w większości przypadków jest to tylko sztuczka, na którą chcą nas złapać sprzedawcy. Jeśli więc widzisz magiczny napis promocja - sprawdź dokładnie jaka była wyjściowa cena produktu, może się okazać, że jest tańszy jedynie o kilka groszy. Jeśli oferta specjalna dotyczy np. zgrzewki produktu (np. napoju) - zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz aż zgrzewki i upewnij się, że cena jednostkowa jest na 100% wyższa niż pakiecie.

Korzystaj z sezonowych wyprzedaży

Wymiana kolekcji to najlepszy moment na robienie zakupów, jeśli chcemy zaoszczędzić. Rzeczy są często nawet o połowę tańsze. Trudniej jest nam się nabrać na fikcyjną promocję, jeśli wcześniej doskonale znaliśmy ceny produktów - a te, przynajmniej w przypadku sklepów online, łatwo sprawdzić. Dodatkową zaletą zakupów przez internet jest to, że możemy zamówić kilka rzeczy, sprawdzić w domu co najbardziej nam pasuje, zastanowić się 2-3 dni czy naprawdę potrzebujemy wszystkich zamówionych produktów i odesłać te, które po namyśle, okazały się zbędne. W przypadku zakupów stacjonarnych często nie chce nam się iść drugi raz do sklepu, tracić czas i energię na zwrot, przez co najczęściej zachowujemy rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne.

Zdobądź się na cierpliwość

Impuls to najgorszy doradca zakupowy. Często zdarza się, że dana rzecz bardzo nam się spodoba i od ręki ją kupujemy - nie zastanawiając się, czy będzie nam pasować do innych elementów naszej garderoby. W efekcie mamy w szafie nowe ubranie, którego nie mamy do czego założyć... a pieniądze zostały wydane. Dlatego, jeżeli coś Ci się spodoba, daj sobie 2-3 dni na zastanowienie. Jeżeli po tym czasie wciąż będziesz myśleć o tej rzeczy - kup ją. W większości przypadków okaże się jednak, że nie będziesz nawet pamiętać co dokładnie chciałaś kupić.

Korzystaj z prawdziwych okazji

Takich jak zbliżający się wielkimi krokami Black Friday, który w tym roku wypada 23 listopada (w piątek oczywiście). Nie wiesz czym jest Black Friday? To dzień wielkich wyprzedaży, na który czekają miliony ludzi na całym świecie. To tego dnia możemy kupić wiele rzeczy nawet 80% taniej. W Polsce rzadko zdarzają się aż takie promocje, ale w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, Black Friday to nie lada gratka dla kupujących. Promocje obowiązują zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, które dodatkowo oferują darmową dostawę. Jeżeli więc planujesz zakup produktu o dużej wartości i jest Ci on naprawdę potrzebny - wstrzymaj się z zakupem do 23 listopada. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się go kupić znacznie taniej.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.