Ile kosztuje powrót do szkoły?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 28.08.2018
Złóż wniosek
Ile kosztuje powrót do szkoły?

Już tylko kilka dni dzieli nas od kolejnego roku szkolnego. To ostatni moment, aby kupić wszystko, czego już niedługo będą potrzebować dzieci idące po raz pierwszy lub wracające po wakacyjnej przerwie do szkoły. Ceny artykułów szkolnych bywają bardzo wysokie, dlatego coraz więcej rodziców zastanawia się skąd wziąć pieniądze na wyprawkę?

 

Czego potrzebuje dziecko idące do szkoły?

To pytanie zadają sobie właśnie tysiące rodziców, których dzieci już za kilka dni wrócą do szkolnych ławek. Bardzo ważną informacja jest to, że Ministerstwo Edukacji zadecydowało, że wszyscy uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej oraz, w okresie przejściowym, uczący się w gimnazjach otrzymują bezpłatne podręczniki lub materiały edukacyjne przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Za wyposażenie szkół w potrzebne podręczniki odpowiada samorząd terytorialny, który otrzymuje od skarbu państwa specjalne dotacje na ten cel.

 

Książki i ćwiczenia to jednak nie wszystko, czego potrzebuje dziecko idące do szkoły. Zanim pójdziesz na zakupy - przygotuj sobie listę, bez niej możesz stracić kontrolę nad sytuacją i albo zapomnisz o czymś istotnym, albo wyjdziesz ze sklepu z mnóstwem niepotrzebnych rzeczy.


Przykładowa wyprawka pierwszoklasisty:


strój na rozpoczęcie roku szkolnego, najczęściej biała bluzka/koszula oraz granatowa lub czarna spódnica/spodnie

biała bluzka/koszula - od 30zł

spódnica/spodnie - od 40zł


16-kartkowy zeszyt w linie oraz w kratkę

1-2 zł

dzienniczek (często może to być zwykły zeszyt w kratkę)


1 zł

zeszyt papierów kolorowych

2-5 zł

blok rysunkowy


1-2 zł

blok techniczny

1-2 zł

kredki ołówkowe - 12 kolorów

8-10 zł

kredki pastele olejowe - 12 kolorów

8-10 zł

farby plakatowe 12 kolorów

10-15 zł

pędzle 3 sztuki: gruby, średni, cienki

6-10 zł

kubeczek na wodę

3 zł

strój gimnastyczny w worku - spodenki + podkoszulek

30-50 zł

piórnik

20-30 zł

dwa ołówki

1-2 zł

temperówka

1-2 zł

gumka do ścierania

2-4 zł


zestaw linijka, ekierka, kątomierz

3-6 zł

nożyczki

2-5 zł

klej w sztyfcie

3-4 zł

plastelina

5-10 zł

 

Ceny poszczególnych produktów są oczywiście bardzo różne i zależą zarówno od tego jakiej jakości przedmioty kupujemy oraz gdzie to robimy - czy stacjonarnie czy w internecie. Gdy podsumujemy niższe ceny powyższych artykułów otrzymujemy kwotę 178 zł, a gdy wyższe - 243 zł. Należy pamiętać o tym, że dzieci z wyższych klas potrzebują znacznie więcej zeszytów, okładek itd. Czasami potrzebny jest też nowy plecak...

 

Każdy rodzic wie, że wyprawka szkolna to nie jedyne rzeczy, jakich potrzebuje dziecko, które wraca do szkoły. Oprócz książek, zeszytów i artykułów dodatkowych, potrzebne są również ciepłe ubrania i buty, a te znacznie podnoszą ostateczną wysokość wydatków.

 

Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę szkolną?

 

W roku szkolnym 2018/2019 obowiązuje rządowy program Dobry Start, który przewiduje dodatek w wysokości 300 zł na każde dziecko, które zaczyna rok szkolny. Wnioski online można składać już od 1 lipca - za pomocą serwisu lub swojej bankowości internetowej. Taką rządową wyprawkę otrzyma każde dziecko, które się uczy, ale nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. Ostateczny termin składania wniosków mija 30 listopada.

 

300 zł może jednak nie wystarczyć na wszystkie wydatki. Zwłaszcza jeżeli chcemy kupić dziecku nowe ubrania i buty (bo ze starych przecież znowu wyrosło) oraz zapłacić wszystkie składki, które są zbierane na początku roku szkolnego. Dodatkowo, wrzesień to najczęściej również czas kiedy do zapłaty są rachunki za gaz i prąd...

Jeżeli, pomimo otrzymania rządowej dotacji, nie masz wystarczające ilości gotówki, aby pokryć wszystkie wrześniowe zobowiązania, pamiętaj, że zawsze możesz zawnioskować online o pożyczkę w takiej wysokości, jaką potrzebujesz.

 

Możesz wybrać ofertę Credissimo do wypłaty (czyli pożyczyć do 3 000 zł na 30 dni) lub Credissimo plus (czyli do 5 000 zł na 3-24 miesięcy).

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.