Czym jest historia kredytowa i jak ją zbudować?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 09.08.2018
Złóż wniosek
Czym jest historia kredytowa i jak ją zbudować?

Jakie dokładnie informacje znajdują się w raporcie BIK?

Raport może przyjąć kilka mniej i bardziej obszernych postaci. Mogą się w nim znaleźć informacje dotyczące:

  • spłacanych przez nas aktualnie zobowiązań: pierwotna wysokość kredytu, aktualna wysokość zobowiązania (sprawdzana nie rzadziej niż raz na miesiąc), suma długu do spłaty oraz terminowość spłacania kolejnych rat;
  • spłaconych kredytów (taka informacja trafia automatycznie do BIG, jeżeli mieliśmy więcej niż 60 dni opóźnienia w spłacie zobowiązań, i będzie widoczna w bazie do 5 lat po spłacie kredytu);
  • zapytań o kredytobiorcę - czyli informacje ile razy banki zwracały się do BIK-u o udostępnienie informacji o nas. Bank może w ten sposób sprawdzić czy ostatnio wnioskowaliśmy o kredyt w innych instytucjach.

Jeżeli chcesz się przekonać, jaka jest Twoja historia kredytowa - możesz zamówić taki raport na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej.

Na co wpływa historia kredytowa?

Bardzo ważne jest to, że informacji, które trafią do BIK nie można usunąć, ani zmienić. Można jednak wnioskować o sprostowanie błędów lub nieścisłości, jeżeli takie się pojawiły. Zdarza się, że spłacimy zobowiązanie, ale informacja taka nie dotrze do BIG i w rejestrze nasz kredyt będzie wciąż widniał jako otwarty. Wówczas należy zgłosić się do banku, w którym mieliśmy spłacone zobowiązanie i wnioskować o zaktualizowanie informacji wysłanej do BIK.

Warto zadbać o historię kredytową, ponieważ od niej może zależeć to czy zostanie nam udzielony kredyt i na jakich warunkach. Właśnie na podstawie informacji z BIK bank ocenia ryzyko, jakie poniesie udzielając nam kredytu.

Osoby z negatywną historią kredytową mogą się spodziewać wyższego oprocentowania oraz dodatkowych zabezpieczeń, na przykład w postaci obowiązkowego ubezpieczenia itp. Jeżeli bank zauważy, że dana osoba miała poważne problemy ze spłatą poprzednich zobowiązań - może odmówić udzielenia kredytu.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Wiele osób, które jeszcze nigdy nie zaciągały żadnych zobowiązań finansowych, a teraz chcą wziąć np. kredyt hipoteczny na mieszkanie, jest przekonanych, że są w doskonałej sytuacji, bo przecież nigdy nie były dłużnikami i każdy bank da im kredyt na świetnych warunkach. W rzeczywistości taka "czysta karta" wcale nie jest dla banku zapewnieniem, że jesteśmy wiarygodni i można nam spokojnie udzielić kredytu. Wręcz przeciwnie, jesteśmy dla banku dużą niewiadomą.

Dlatego jeszcze zanim zawnioskujemy o kredyt, na którym nam zależy, warto zbudować sobie pozytywną historię kredytową. Jak to zrobić, by nie ponieść niepotrzebnie dodatkowych kosztów?

  • Możesz zawnioskować o debet na koncie, np. 1 500 zł. Możesz wcale z niego nie korzystać, ale informacja o tym, że go masz trafi do BIK i pozwoli Ci zacząć budować zaufanego kredytobiorcy.
  • Możesz wziąć niewielki kredyt gotówkowy w banku i regularnie spłacać swoje zadłużenie.
  • Możesz kupić sprzęt na raty - tak, ta infomacja również trafi do BIK. Wiele sklepów oferuje teraz raty 0% - warto skorzystać z takiej opcji, nawet jeśli mamy wystarczającą ilość środków, aby kupić daną rzecz za gotówkę.

Podsumowując, najlepszym sposobem na wypracowanie pozytywnej historii kredytowej jest terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań finansowych. Jeżeli planujesz ubiegać się w najbliższej przyszłości o kredyt, a jeszcze nigdy tego nie robiłeś, zwróć się do BIK o udostępnienie Twojej historii kredytowej - dzięki temu będziesz wiedzieć na czym stoisz.

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.