Co zmienić w swoim życiu, żeby mieć więcej pieniędzy?

by Credissimo Polska Sp. z o.o. | 14.01.2019
Złóż wniosek
Co zmienić w swoim życiu, żeby mieć więcej pieniędzy?

Badania* pokazują, że wśród największych marzeń Polaków, zaraz po zdrowiu, które zajmuje pierwsze miejsce, pojawia się: pomnażanie majątku, posiadanie większej ilości pieniędzy oraz stabilizacja finansowa. Taki wynik nie może dziwić, biorąc pod uwagę, że wciąż niemal 3 miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie.

Aż 60 proc. ankietowanych przyznało, że marzy o niespodziewanym przypływie gotówki. Czy trwanie w sferze marzeń to  najlepszy sposób na powiększenie posiadanego majątku? Zapewne przyjemny, ale raczej mało skuteczny. Mamy dla Was kilka sposobów na to, żeby realnie zwiększyć swoje comiesięczne dochody. Zaczynajmy.

1. Zmień aktualną pracę

Wydaje się oczywiste... Statystyki pokazują jednak, że znaczna część osób, które są niezadowolone ze swojej pracy (zarówno z tego na czym polega, jak i z tego ile dochodów przynosi) wciąż pozostaje bierna i nie stara się zmienić pracy na lepszą. Dzieje się tak pomimo tego, że mają odpowiednie kompetencje, doświadczenie i możliwości... Nadal wolimy "trzymać się" tego co znane, pomimo tego, że nie daje nam ani satysfakcji, ani dobrych pieniędzy.

Jeżeli chcesz zmienić pracę, ale obawiasz się, że lepszej nie znajdziesz ze względu na brak odpowiednich kompetencji - zainwestuj w siebie. Taka inwestycja na pewno się zwróci. Dokształcaj się, zdobywaj nowe umiejętności, pracuj nad swoimi słabymi stronami, korzystaj ze szkoleń i warsztatów (możesz znaleźć również bezpłatne).

2. Znajdź drugą pracę

Jeżeli nie jesteś w stanie zmienić swojej obecnej pracy na bardziej dochodową, znajdź pracę dodatkową, która pozwoli Ci zarabiać więcej. Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków ma dodatkowe miejsce zatrudnienia. Nawet Ci zatrudnieni na umowę o pracę decydują się na poszukiwanie dodatkowego zajęcia, głównie ze względu na to, że zarabiają minimalną krajową, która ledwo wystarcza na pokrycie podstawowych zobowiązań. Nie mówiąc już o nagłych wydatkach, jak wymiana sprzętu AGD, czy przyjemnościach, jak wyjazd na wyczekiwany urlop.

Jak znaleźć drugą pracę? Z pomocą przychodzi internet, który pomaga znaleźć pracę, którą możesz wykonywać zdalnie, czyli w zaciszu swojego domu. Możesz np.:

  • poprawiać i redagować artykuły,
  • tłumaczyć treści na języki obce,
  • wprowadzać dane np. z ankiet lub sondaży,
  • udzielać korepetycji,
  • przeprowadzać ankiety telefoniczne,
  • obsługiwać sklep internetowy (np. sprzedaż na Allegro),
  • obrabiać zdjęcia,
  • projektować strony internetowe,
  • brać udział w badaniach konsumenckich itd.

Takich dorywczych prac, które możesz wykonywać popołudniami, jest mnóstwo. Musisz jedynie poszukać. Zarobki może nie są imponujące, ale każde dodatkowe kilkaset złotych może zmienić Twoją kondycję finansową . Ważne, żeby ruszyć z miejsca.

Możesz również podjąć pracę w weekendy, np. w cateringu (obsługa wesel), jako kelner lub barman, opiekun osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej, dystrybutor kosmetyków lub perfum , sprzątacz (może się wydawać, że to mało atrakcyjne zajęcie, ale sprzątanie biur czy lokali prywatnych to często zarobek na poziomie 100 zł za godzinę) lub opiekun do dzieci.

3. Nie uzależniaj swojego losu od innych

Wiele osób boi się wziąć życie  we własne ręce i zaryzykować, np. zakładając własny biznes. A to jeden ze sposobów, żeby otworzyć sobie drogę do wolności finansowej . Pozostając na obecnym stanowisku, godzisz się na to, że w perspektywie najbliższych lat wprawdzie dostaniesz kilkaset złotych podwyżki, ale zupełnie tego nie odczujesz, ponieważ koszty życia również rosną.

Przechodząc na własny rachunek, dajesz sobie całkowicie nowe możliwości. Jeśli w tym momencie w Twojej głowie pojawiła się myśl: żeby otworzyć biznes, trzeba mieć pieniądze na inwestycję... Owszem, trzeba, ale możesz je uzyskać np. z dofinansowania z Urzędu Pracy. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej można uzyskać ok. 20 000 zł.

Zastanów się więc, co umiesz i mógłbyś robić, albo jakiś usług brakuje w Twojej okolicy. Pomyśl, ilu Twoich znajomych narzekało na to, że w ich sąsiedztwie brakuje żłobka, do którego mogliby oddać dziecko. Może to jest pomysł? Takich niszy jest mnóstwo, trzeba tylko otworzyć na nie oczy i dopuścić do siebie możliwość, że weźmie się los we własne ręce.

Bardzo duże znaczenie dla naszego budżetu ma również to jak wydajemy zarobione pieniądze. Często okazuje się, że wcale nie zarabiamy za mało, ale wydajemy zdecydowanie za dużo. Żeby tego uniknąć warto rozpisać sobie swój budżet domowy na kilka miesięcy w przód (lub na cały rok z góry). W kolejnym artykule podpowiemy Wam jak to zrobić.


*Raport Indicatora – Centrum Badań Marketingowych na zlecenie  BOŚ Banku

 

 

Przeczytaj więcej

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wysokimi nakładami finansowymi. Czasem wystarczy jednak trochę inicjatywy i wyobraźni żeby dużo zaoszczędzić na małych naprawach.
Urlop tuż tuż, ale nie masz możliwości wyjechać z miasta? Nie panikuj, a sprawdź jaki mamy propozycje na niezapomniane lato w mieście!
Wakacje w pełni! Jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko się nudziło, spawdź jaki mamy propozycje na ciekawe i przydatne wakacje.